Garamszegi Rita

1991 óta dolgozik a PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Általános Iskolájában. Kezdetektől fogva oktatómunkájának kiemelt területe volt a matematika megszerettetése tanítványaival. Nagy hangsúlyt fektet a gyerekek logikus gondolkodásának fejlesztésére, rendszerszemléletének kialakítása, melyet az élet más területein is kamatoztatni tudnak. Tanórán kívüli tehetséggondozó, versenyfelkészítő tevékenységét több mint két évtizede végzi intézményünkben szakköri keretben. Az évek során számos kiemelkedő regionális és országos eredményt értek el diákjai különböző matematikaversenyeken.
A tudatos szakmai fejlődés során több innovatív törekvést honosított meg az intézményben (újszerű, élményközpontú projektek bevezetése – Bocs!Matek!; ünnepségek szervezése; a képzések során elsajátított elmélet gyakorlati ismeretekké alakítása). Pedagógus-tevékenysége során új, korszerű tanulási-tanítási stratégiákat alkalmaz, előnyben részesíti a tanulói aktivitást igénylő tevékenységformákat, tanulásszervezési módokat.


Az intézményben folyó magas szintű természettudományos munka megalapozása és megvalósítása jelentős fejlesztő-újító tevékenységet jelentett életpályáján (pl. digitális tananyagfejlesztés, feladatbank készítése, alkalmazása, versenyfelkészítés módszertana). 


Garamszegi Rita a matematika tehetséggondozásban végzett kiemelkedő tevékenysége miatt meghívást kapott a felső tagozatos és gimnáziumi matematikatanárok munkaközösségében, melynek több éve meghatározó tagja. Innovatív szakmaiságának köszönhetően valósul meg az alsó és felső tagozat közötti átmenet szabályozása, a matematika csoportbontás előkészítése.


Iskolánkban a matematika tehetséggondozás meghatározó alakja. A foglalkozásokon saját maga fejlesztett anyagokkal segíti sikerre a diákokat. A matematikaversenyek gondozója összintézményi szinten.


Garamszegi Rita innovatív, szívesen kapcsolódik be újszerű feladatok, problémák megoldásába, projektek kidolgozásába. Nemcsak a fejlesztések kidolgozásában, hanem az azokhoz kapcsolódó szakmai háttértevékenységekben is követendő példát mutat. Magas fokú szervezőképességgel rendelkezik; tevékenysége e téren demokratikus, segítő. 


A tudásszerzéssel párhuzamosan törekszik a megszerzett ismeretek szűkebb és tágabb szakmai közösségekben való átadására. Részt vett / vesz szakmai konzultációkon, amelyeken az általa elvégzett innovációk eredményeire alapozott tudását tette / teszi közkinccsé. Rendszeresen tájékoztatja kollégáit a megvalósult projektek eredményeiről, segíti őket azok hasznosításában a különböző oktatási-nevelési területeken (pl. munkaközösségek együttműködése, teammunkája, Bázisintézményi műhelymunkák (2019), Gyakorló Iskolák Országos Konferenciáján való részvétel, Matematikatanárok Rácz László vándorgyűlése (2017., 2018., 2019),   …).


Megszerzett tudását, tapasztalatait igyekszik átadni a jövő tanító generációjának is a Pécsi Tudományegyetem tanító szakos diákjainak a hallgatóképzés matematika gyakorlatvezetése során.
Az oktatásba, tehetséggondozásba fektetett munkája méltó visszaigazolása, hogy volt diákjai közül sokan választottak hivatást matematika irányultsággal és lettek mérnökök, matematikusok, informatikusok.
 

2024